Vyberte místo pro doručení

Výběr stránky země/oblasti může mít vliv na různé faktory, jako jsou cena, možnosti dopravy a dostupnost produktu.
Moje kontaktní osoba
HENNLICH s.r.o.

Českolipská 9

Litoměřice 412 01

+420 416 711 333
CZ(CS)

3D tisk s polymery odolnými proti otěru

až 50krát delší životnost oproti běžným materiálům


Online služby 3D tisku

Mám 3D model požadované součásti a chci si ji objednat online od firmy igus v rámci služby 3D tisku a nechat si ji vyrobit od jednoho do tří dnů.

Přejít na službu 3D tisku

Materiály pro 3D tisk

Chci si vytisknout součásti sám (sama) a hledám materiály odolné proti opotřebení vhodné pro použití v tiskárnách pro FDM a laserové sintrování.

Přejít do obchodu s materiály

Online CAD konfigurátory

Znám svou aplikaci a chci použít konfigurátor CAD pro konfiguraci a stažení individuálního 3D modelu pro různé konstrukce.

Přejít na CAD konfigurátory

3D tisk společnosti igus

Mám zájem o více informací o dostupných materiálech a procesech aditivní výroby, které jsou součástí nabídky společnosti igus.

Další informace
Konstrukční příručka pro 3D tisk s konstrukčními pokyny

Konstrukční příručka pro 3D tisk

Projděte si praktické tipy týkající se navrhování funkčních dílů pro výrobu 3D tiskem, které vám pomohou zvýšit životnost součástí.

Vypočtěte životnost součástí vyrobených 3D tiskem

Výpočet životnosti

Ve zkušební laboratoři igus vždy provádíme testy za účelem zjištění odolnosti našich materiálů proti opotřebení. Výsledky tvoří základ našich kalkulaček životnosti. I vy je můžete použít pro výpočet očekávané životnosti tištěných dílů během několika málo kliknutí.
 

Inovace v oblasti 3D tisku

Novinky z oblasti 3D tisku

Inovace v oblasti průmyslového 3D tisku. Nové produkty a služby v oblasti aditivní výroby s plasty odolnými proti opotřebení. Seznamte se s našimi novými materiály a nástroji.


Zlepšené aplikace a radost zákazníků


Nejčastější dotazy: Vaše otázky a naše odpovědi týkající se služby 3D tisku igus a materiálů iglidur

Práškový tisk (laserové sintrování)

Jaké 3D tiskárny umožňují zpracování prášků laserového sintrování iglidur?
Společnost igus používá tiskárnu EOS Formiga P110. Tribologické materiály iglidur I3-PL a iglidur I6-PL by v zásadě mělo být možné zpracovat v 3D tiskárnách na laserové sintrování s CO2 lasery, pokud lze upravit parametry tisku. Pozitivní zpětnou vazbu jsme již obdrželi od zákazníků s tiskárnou EOS Formiga P100, ale také s 3D systémy. Vzhledem k nízké absorpci laserové energie není metoda vhodná pro levné systémy jako např. Sinterit Lisa or Formlabs Fuse 1. Pro tuto metodu je vhodný materiál iglidur I8-ESD-PL díky černé barvě. Již jsme od některých zákazníků obdrželi kladné ohlasy.

Až dosud jsem vždy kupoval(a) součásti vyrobené z materiálu PA12 nebo pomocí procesu MJF. Který prášek pro laserové sintrování igus je srovnatelný?
Vhodné jsou v zásadě všechny materiály laserového sintrování, přičemž nejvhodnější materiál lze vybrat podle požadavků. iglidur I3-PL je nejčastěji vybíraným a cenově nejvýhodnějším materiálem laserového sintrování v rámci služby 3D tisku igus.

Lze tiskem vyrábět i závity?
Upevňovací závity lze tisknout přímo ve velikosti M6 nebo srovnatelných rozměrech. Za tímto účelem musí být geometrický tvar integrovaný do 3D modelu. Případně lze závity také seříznout. U těžce namáhaných závitů nebo závitů, které jsou vystaveny častému šroubování, je možné použít závitové vložky. V takovém případě požádejte o samostatnou cenovou nabídku.

Jak je tomu s hnacími závity?
Společnost igus nabízí na vyžádání součásti se závitovými otvory pro trapézové šrouby nebo vodicí šrouby dryspin. Matice vodicích šroubů pro trapézové závity lze vytvářet pomocí konfigurátorů CAD společnosti igus. V případě závitů dryspin se obraťte na kontaktní osobu igus, jelikož toto je chráněná geometrie.

Lze materiál frézovat nebo jinak mechanicky zpracovávat?
Adekvátní mechanické přepracování je možné. V případě obrábění na soustruhu se použijí obvyklá opatření pro plasty bez výplně (např. POM). V tomto případě může být nutné vytvořit uložení, aby se předešlo deformaci součásti během upínání. Vzhledem ke zvýšené odolnosti proti opotřebení materiálů iglidur je omílání náročnější než u standardních plastů.

Jaký materiál laserového sintrování iglidur je nejvhodnější pro převody?
iglidur I3 má nejdelší životnost ze všech materiálů 3D tisku společnosti igus, což bylo zjištěno v testech s čelními převody. Pro šnekové převody je vhodnější iglidur I6 vzhledem ke vzájemnému kluznému pohybu mezi protilehlými kusy.

Je možné povrch součástí zahladit?
K zahlazování součástí vyrobených laserovým sintrováním v rámci služby 3D tisku igus se používá vibrační/rotační omílání a chemické zahlazování. U vibračního omílání je povrch součásti vyrovnán pomocí malých koleček, která snižují hrubost. U chemického zahlazování je povrch součásti rozpuštěn pomocí chemikálie, čímž dochází k jeho zahlazení a uzavření.

Jaké jsou výhody a nevýhody povrchových úprav?
Závěrečná úprava pomocí vibrací minimálně odstraňuje částice z povrchu a může například předcházet smrštění kluzného ložiska. Jedná se o cenově výhodnou a rychlou formu následné úpravy, která je ovšem neúčinná v místech, kam kluzná tělesa nesodáhnou (např. vnitřní hrany, kanálky). Proces je vhodný pouze pro menší součásti s jednoduchou geometrií.
Proces chemického zahlazování rozpouští plast na povrchu součásti. Po odpaření rozpouštědla zůstane hustá povrchová vrstva, zatímco neošetřená součást se vždy vyznačuje určitou pórovitostí, což hraje roli při použití maziv, lepidel, stlačeného vzduchu a vakua. Tento způsob povrchové úpravy vytváří ještě hladší povrch než vibrační omílání, ale zároveň znamená vyšší příplatek a delší doručovací termín součásti (9 až 12 pracovních dní).
Oba způsoby povrchové úpravy lze nakonfigurovat a objednat přímo online v nástroji iglidur Designer na záložce „Povrchová úprava“.

Co je potřeba zvážit při použití s vakuem?
Díky zabudovaným pevným mazivům fungují kluzná ložiska igus také ve vakuu. V závislosti na aplikaci je nutné snížit maximální povolené množství plynu uvolňovaného na plastovou součást na minimum. Vzhledem k vyšší hustotě se zde doporučuje spíše proces laserového sintrování než FDM. Uvolňování plynů součástí vyrobených laserovým sintrováním lze snížit vysušením a následnou infiltrací dílů. Společnost igus nabízí obě služby, které lze provést přímo během výroby.

Jsou součásti vyrobené 3D tiskem utěsněné proti plynům?
Společnost igus dosud získávala zkušenosti se součástmi vyrobenými procesem laserového sintrování. Je známo, že neošetřené součásti nenabízejí vysoké těsnění proti plynům. Utěsnění proti plynům lze výrazně zlepšit procesem infiltrace nebo chemickým zahlazováním, což nám již potvrdila zpětná vazba zákazníků. Utěsnění proti plynům však vždy závisí na tloušťce stěny; čím tlustší stěna, tím lepší utěsnění součásti proti plynům. U součástí vyrobených tiskem z vlákna lze předpokládat nižší těsnost proti plynům, a proto se zde doporučuje proces laserového sintrování.

Existuje barevný prášek, resp. jaké barvy jsou k dispozici?
Společnost igus nenabízí barevné prášky pro laserové sintrování. Vzhledem ke zvýšenému úsilí spojenému se změnou materiálů zahrnuje výroba součástí laserovým sintrováním zpravidla spíše následné barvení součástí. To je možné i u součástí vyrobených z materiálů iglidur. K dispozici je více než 20 standardních barev, avšak možné jsou i speciální barvy. Barva může mít vliv na tribologické vlastnosti materiálu.
Tribologické materiály iglidur jsou v zásadě bílé (iglidur I6, I10), žluté/béžové (iglidur I3) nebo antracitové/černé (iglidur I8-ESD). U černých součástí bývá oproti barveným součástem někdy lepší volbou iglidur I8-ESD, jelikož součást je celkově nabarvena a dodací lhůta a náklady na výrobu dílů nejsou nijak ovlivněny. Černá barva je v důsledku toho také odolnější proti povětrnostním vlivům.

Tisk z vlákna (FDM/FFF)

Jakou 3D tiskárnu na vlákna společnost igus doporučuje?
Vzhledem k velkému počtu dostupných systémů na trhu nelze dát jednoznačné doporučení. V zásadě platí, že by tiskárna měla mít dostatečně velký a uzavřený instalační prostor a nahřívané tiskové lože. Kromě toho se doporučuje tisková hlava se dvěma tryskami nebo dvě nezávislé tiskové hlavy, které se mohou nahřát na teplotu až 300 °C.
Zařízení by rovněž mělo umožňovat volnou konfiguraci, tzn. mělo by být možné upravovat parametry zpracování a zpracovávat vlákna výrobců třetích stran. Mezi ostatní užitečné specifikace patří vyměnitelné magnetické destičky, síťová konektivita, přímý hnací extrudér a automatické vyrovnání tiskového lože.
Naše vlákna byste měli být bez jakýchkoli problémů schopni zpracovat ve většině běžných tiskáren. Zároveň vám rádi pošleme vzorky materiálů, pokud jste si již tiskárnu zakoupili – stačí nás kontaktovat.

Mohu ve své 3D tiskárně zpracovat vlákna igus?
Ve většině případů ano, pokud 3D tiskárna umožňuje zpracování materiálů třetích stran. Pokud si parametry tisku (rychlost, teplotu atd.) můžete nastavit sami, nelze nic namítat.

Lze vlákna igus zpracovávat v tiskárnách Stratasys/Makerbot/Markforged?
Ne, protože stejně jako některé jiné tiskárny umožňují použití pouze vlastních vláken.

Jaké průměry vláken společnost igus nabízí?
Vlákna společnosti igus jsou k dispozici v průměrech 1,75 mm a 2,85 mm. Některé 3D tiskárny vyžadují průměr vlákna 3 mm. V praxi to znamená průměr 2,85, takže jsou tyto hodnoty synonymní. „3mm vlákno“ igus tak lze použít v tiskárnách vyžadujících vlákna o průměru jak 2,85 mm, tak 3 mm.
Pouze vlákna pro vysoké teploty (iglidur RW370, A350 atd.) jsou dosud k dispozici pouze s průměrem 1,75 mm.

Jaké jsou rozměry cívek tribologických vláken?
Rozměry cívek vláken najdete na stránkách produktů v obchodě..

Profily pro Cura nefungují, co mám dělat?
Profily pro iglidur I150-PF, I180-PF a ostatní tribologická vlákna lze instalovat v softwaru Cura prostřednictvím služby Marketplace. Software je poté nutné restartovat. Profily fungují pouze pro tiskárny Ultimaker 3D (3, S3, S5) a materiály lze vybírat pouze v případě, že je takové zařízení nastaveno v softwaru Cura. V softwaru Cura nejsou ke stažení žádné profily pro ostatní 3D tiskárny.

Existuje profil / sada parametrů pro tribologická vlákna pro 3D tiskárnu x?
Pro většinu 3D tiskáren nabízí společnost igus obecné pokyny týkající se zpracování jednotlivých tribologických vláken, které si lze stáhnout. Najdete je v sekci stahování na produktové stránce příslušného materiálu v obchodě.

Nabízí společnost igus vyztužené vlákno?
igumid P150-PF je materiál s vláknovou výztuží, který se vyznačuje mnohem vyšší tuhostí a pevností než tribologická vlákna.

Jaký materiál je vhodný jako podpůrný materiál pro tribologická vlákna?
V závislosti na tribologickém vláknu lze použít různá vlákna (rozpustná ve vodě) od dodavatelů třetích stran, jako např. PVA. Pro vlákna jako iglidur I180-PF, I190-PF a J260-PF s vyšší teplotou zpracování je důležité použít vhodný podpůrný materiál pro vyšší teploty, je-li to nutné (např. Formfutura Helios).
Alternativu představují takzvané „odpadlé“ podpůrné materiály, které lze po dokončení 3D tisku jednoduše odebrat rukou. U některých tribologických vláken, jako je např. iglidur I150-PF, je vhodným podpůrným materiálem také PLA, který lze po dokončení tisku odebrat ručně bez přílišné námahy.
U tribologických vláken pro vysoké teploty (iglidur RW370, A350 atd.) nejsme momentálně schopni dát žádné doporučení.

Které vlákno je nejvhodnější pro převody?
Nejlepších výsledků při srovnání životnosti tribologických vláken, ale také některých standardních vláken pro 3D tisk dosahují iglidur I190-PF a igumid P150-PF. Podrobná zpráva v současné době není k dispozici, ale do budoucna je plánována.

Jak lze zajistit přilnavost vláken igus k tiskové desce?
Pro tribologická vlákna nabízí společnost igus prostředek na podporu přilnavosti pro tribologická vlákna a tiskovou podložku, které si lze objednat v obchodě. Prostředek na podporu přilnavosti se nanáší ve formě tekutiny na tiskový povrch (např. sklo) a slouží jako adhezní médium a zároveň jako uvolňovací pomůcka, když se deska ochladí. Podložka se nalepí na tiskovou desku a poskytuje zlepšenou přilnavost. Pro 3D tiskárny Ultimaker je vhodný pouze prostředek na podporu přilnavosti.

Je k dispozici barevné vlákno, případně jaké barvy jsou dostupné?
Jelikož se jedná o technické materiály, barva je sekundární. Vlákna jsou proto dostupná pouze v bílé (iglidur I150-PF, I180-PF) nebo béžové/žluté barvě (iglidur J260-PF, I190-PF, RW370-PF). Jako varianta materiálu iglidur I180-PF je pro speciální aplikace k dispozici materiál iglidur I180-BL-PF v černé barvě, zatímco materiály iglidur I151-PF a A350-PF pro potravinářský průmysl jsou k dispozici v modré.

Je možné povrch součástí zahladit?
U některých tribologických vláken to možné je a již to bylo experimentálně ověřeno. Pro vyhodnocení individuální aplikace se obraťte na kontaktní osobu igus.

Je nutné vlákna vysoušet?
Vysoušení vláken se obecně čas od času doporučuje kvůli zajištění vysoké kvality povrchu, optimálních mechanických vlastností a možnosti tisku materiálu. Některá vlákna, například iglidur I190-PF, iglidur A350-PF a iglidur RW370-PF, je vhodné vysoušet častěji. Cívky vláken lze vysoušet v běžných domácích konvekčních troubách či v horkovzdušných troubách speciálně navržených pro tento účel.

Jaká je maximální teplota vysoušení?
Obecné pravidlo říká, že teplota vysoušení by neměla překročit maximální aplikační teplotu plastu a zároveň by neměla poškozovat plastový naviják. U vláken na matných černých plastových cívkách je to max. 70 °C, na průhledných cívkách max. 90°C a na hladkých černých cívkách (vysokoteplotní vlákna) max. 125 °C při minimální době vysoušení 4 až 6 hodin.

Je následné zpracování, které je k dispozici pro proces laserového sintrování, možné také u součástí vyrobených postupem FDM?
Kroky následného zpracování, jako je mechanická povrchová úprava (vrtání, soustružení, obrábění) a nastavení závitových vložek, je možné i u součástí vyrobených procesem FDM. Pokud v tomto ohledu potřebujete podporu u vaší aplikace, kontaktujte nás.

Jaké materiály společnost igus nabízí v rámci služby 2K nebo 4K tisku?
Kromě tribologických vláken je pro službu 3D tisku z více materiálů k dispozici také řada dalších vláken jako například flexibilní materiál (TPU) a další materiály. V případě zájmu nás kontaktujte.

Jaké materiály lze kombinovat?
Některá vlákna mohou díky svému molekulárními složení vytvářet materiálové směsi. Mnoho jiných vláken však vzájemně kombinovat nelze, aby bylo možné vytvořit spojení zajištěné proti posunutí. Pro více informací viz náš příspěvek na blogu pro tisk z více materiálů.

Další dotazy ohledně aditivní výroby

Nabízí společnost igus pryskyřice pro proces SLA/DLP?
Ne, momentálně ne. Lze si ale představit, že v budoucnosti s tribologickou pryskyřicí přijdeme. V rámci procesů SLA a DLP jsou zpracovány fotopolymery, jejichž specifikace se mohou po zpracování výrazně měnit, zejména vlivem UV záření. Společnost igus provádí aktivní výzkum ve snaze najít řešení.

Nabízí společnost igus průhledné materiály?
Ne. Společnost igus zpracovává a vyvíjí výhradně materiály a směsi pro pohyblivé aplikace.

Jaký materiál představuje optimální volbu pro pouzdra?
Je možné, že výroba těchto dílů společností igus je nákladnější než u jiných poskytovatelů, jelikož používáme materiály speciálně optimalizované pro minimální tření a opotřebení. Materiál iglidur I8-ESD je vhodný vzhledem ke své barvě a antistatickým specifikacím, stejně jako igumid P150-PF vzhledem k vláknové výztuži.

Umí společnost igus vyrábět náhradní díly?
Pokud je k dispozici 3D model, na nějž se nevztahují žádné zákonné nároky původního výrobce, pak je to možné. Komerčním zákazníkům nabízí společnost igus přepracování vadných součástí. Soukromí zákazníci mají možnost si v rámci naší spolupráce s různými opravnami nechat svou součást přepracovat a vyrobit. U jednoduchých dílů, jako jsou kluzná ložiska a převody, lze použít také CAD konfigurátory igus.

Vyrábí společnost igus v rámci služby 3D tisku také kovové díly?
Ne.

Nabízí společnost igus vodivé materiály 3D tisku?
Ano i ne. Modifikované plasty se vyznačují velmi vysokým odporem oproti kovům Se specifickým odporem cca 1x107 ohm × cm spadá materiál iglidur I8-ESD do spektra „antistatických disipativních materiálů“, avšak nedá se říct, že by byl skutečně vodivý.

Nabízí společnost igus oheň retardující materiály 3D tisku?
Tribologická vlákna iglidur RW370-PF, A350-PF a J350-PF jsou oheň retardující podle UL94 V-0. iglidur RW370-PF zároveň splňuje normu EN45545 pro železniční vozidla. Materiál laserového sintrování iglidur I3 splňuje požadavky norem FMV SS 302 či DIN 75200 pro interiéry vozidel. Certifikáty si můžete stáhnout v záložce „Ke stažení“ na stránkách produktů v obchodě .

Nabízí společnost igus materiály 3D tisku splňující požadavky FDA?
Materiály laserového sintrování iglidur I6 a iglidur I10, ale také tribologická vlákna iglidur I151-PF a A350-PF jsou schválena pro kontakt s potravinami v souladu s nařízeními FDA a EU 10/2011. Certifikáty si můžete stáhnout v záložce „Ke stažení“ na stránkách produktů v obchodě.

Jaký materiál je vhodný pro použití pod vodou?
Testy materiálů iglidur v rotačních a otočných aplikacích pod vodou ukazují, že zejména materiál laserového sintrování iglidur I8-ESD je pro tyto podmínky vhodný, jelikož v tomto prostředí dosahuje velmi nízkého opotřebení.

Který materiál je odolný proti UV záření?
V testu povětrnostních vlivů (osm hodin ozařování UV-A a čtyři hodiny kondenzace při 50 °C po dobu celkem 2000 h/ASTM G154 cyklus 4) se jako relativně odolné ukázaly materiály laserového sintrování iglidur i3 a I6, u nichž došlo ke změně v pevnosti ohybu asi o -20 % (ve srovnání s tribologickým vláknem iglidur i190-PF to bylo asi -40 %). Ukázaly se tak být nejodolnějšími materiály z hlediska povětrnostních vlivů a UV záření.

Jaká je chemická odolnost materiálů 3D tisku iglidur?
Chemickou odolnost tribologických vláken a materiálů laserového sintrování si lze prohlédnout v seznamech s možností vyhledávání v záložce „Technická data“ na produktových stránkách v obchodě nebo v nástroji iglidur Designer mezi materiály v části „Více informací“.


Poradenské služby

Rád zodpovím vaše otázky osobne

Preprava a konzultace

Osobne:

Pondelí až pátek od 7:00 do 20:00.
Sobota od 8:00 do 12:00.

Online:

24h

The terms "igus", "Apiro", "CFRIP", "chainflex", "conprotect", "CTD", "drygear", "drylin", "dryspin", "dry-tech", "easy chain", "e-chain", "e-chain systems", "e-loop", "e-ketten", "e-kettensysteme", "e-spool", "e-skin", "flizz", "ibow", "igear", "iglidur", "igubal", "kineKIT", "manus", "motion plastics", "pikchain", "plastics for longer life", "print2mold", "readycable", "readychain", "ReBeL", "robolink", "speedigus", "tribofilament", "triflex", "xirodur" and "xiros" are legally protected trademarks of the igus® GmbH/Cologne in the Federal Republic of Germany, and, where applicable, in some foreign countries. igus® GmbH points out that it does not sell any products of the companies Allen Bradley, B&R, Baumüller, Beckhoff, Lahr, Control Techniques, Danaher Motion, ELAU, FAGOR, FANUC, Festo, Heidenhain, Jetter, Lenze, LinMot, LTi DRiVES, Mitsubishi, NUM, Parker, Bosh Rexroth, SEW, Siemens, Stöber and all other drive manufacturers mentioned on this website. The products offered by igus® are those of igus® GmbH.